Chronimy środowisko w naszym otoczeniu

25 i 26 kwietnia 2024 r. dzieci dokonały artystycznego przekazu dotyczącego ochrony środowiska. Występ to również finał realizowanego programu o ekologii.

 

Przed swoimi rodzicami  i zaproszonymi gośćmi w osobach Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu w Przemyślu Renaty Kochanowicz-Chalickiej, przedstawiciela Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Katarzyny Bauer-Maj oraz żołnierzy z jednostki wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu dzieci zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności.

 

Ziemia, zielona planeta, nasz dom. Nigdzie we wszechświecie nie ma równie pięknej i przyjaznej nam planety. Tu możemy pięknie żyć, poznawać ekosystemy, podziwiać krajobrazy, odpoczywać na łonie natury.  Na lądach i w wodach żyje wiele gatunków roślin i zwierząt które wzbudzają podziw swoją różnorodnością. Jeziora, górskie szczyty, wodospady, arktyczne lodowce, rafy koralowe, to widoki zapierające dech w piersiach. O każdej porze roku, na każdej szerokości geograficznej przyroda przemawia do nas językiem obrazu. Jednak nieodpowiednia i nieodpowiedzialna działalność wielu ludzi przyczynia się do tego, że klimat Ziemi zmienia się na naszych oczach, płoną lasy, wysychają rzeki, osuwiska i lawiny błotne, erozja gleby, bezpowrotnie giną kolejne gatunki zwierząt i roślin.

Musimy chronić Ziemię, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń. Odpowiednia wiedza ma przygotować dzieci do podejmowania właściwych i korzystnych dla środowiska decyzji. Jak uczyć dzieci ochrony środowiska, aby motywować je do działania?

W naszym przedszkolu został opracowany i wprowadzony program edukacyjno - wychowawczy pt. „Jeśli ci przyroda bliska nie zaśmiecaj środowiska”.  Jest to efekt współpracy przedszkola z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Przemyślu. Otrzymane pomoce dydaktyczne stały się inspiracją do opracowania bloków tematycznych. Pomoce, o których wspomniałam to miedzy innymi maski teatralne zwierząt, to piękne tło lasu, ale również auto na baterię słoneczną z akumulatorem, gry ekologiczne, budki lęgowe dla ptaków, kosze do segregacji śmieci w każdej grupie.

Dzieci były wspaniałe, radość na twarzach rodziców, to dla nas największy aplauz. Obecni na występie goście skierowali do dzieci Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Przemyślu Renata Kochanowicz-Chalicka, przekazała słowa uznania dla młodych artystów i wnikliwe przesłanie dla wszystkich dorosłych, przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Katarzyna Bauer-Maj przyniosą nam zaproszenie na Pierwszy Piknik Ekologiczny, który odbędzie się w dniu 23 maja na wzgórzu zamkowym w Parku Zamkowym im. Mariana Strońskiego. Żołnierze mieli dla dzieci słodkie małe co nieco, po takim artystycznym zaangażowaniu smakowały najlepiej.

 

Dziękujemy wszystkim za obecność na ogólnoprzedszkolnym wydarzeniu.

Opublikował(a): Barbara Dubaniowska Modyfikował(a): Barbara Dubaniowska

Na skróty